Improwizuj, twórz i tańcz

Improwizuj Twórz i Tańcz

Projekt jest propozycją dla różnych środowisk, łączącą pokolenie dzieci oraz seniorów, niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Przedziera się przez formalne nauczanie wychodząc poza programy nauczania. Realizuje aspekt pogłębienia świadomości ciała oraz realizacji siebie poprzez ruch, taniec, muzykę, ale przede wszystkim tworzenie i improwizację. Będziemy świadkami procesu przełamywania barier: osoby niewidome będą się wyrażać poprzez ruch – efekt finalny zobaczy widz, wrażliwsi słuchowo niewidzący z większą łatwością niż widomi komunikować się będą muzycznie, seniorzy opowiadać będą o swojej przeszłości, które to opowieści, często zupełnie odmienne od fabuł współczesnych, przedstawiać będą młodzi. Efektem systematycznych warsztatów z improwizacji tańca, improwizacji muzycznej, tygodniowego intensywnego wyjazdu wypełnionego zajęciami z dramy, gry na instr. perkusyjnych oraz improwizacji tańca i muzyki będzie 5 przedstawień granych dla młodzieży z lokalnych szkół podstawowych i gimnazjów.

Zapraszamy do oglądania dokumentacji video Remigiusza Zawadzkiego oraz dokumentacji fotograficznej projektu, autorstwa Karoliny Kamińskiej. Więcej w Galerii FKE.

Realizacja zadania:

1. luty 2012 – przygotowanie projektu: wynajęcie sal, zaproszenie wykonawców do projektu poprzez warsztaty pokazowe z zakresu improwizacji tańca i muzyki, pokazy filmowe m.in. przedstawień Piny Bausch.
  2. marzec 2012 – rozpoczęcie prób wspólnych uczniów z zespołu szkół Braille’a oraz zespołu szkół na ulicy Czartoryskiego. Zbieranie materiału w postaci nagrań wywiadów z seniorami, dokumentacja filmowa i fotograficzna, z wykorzystaniem zdjęć archiwalnych z dzieciństwa.
  3. marzec – czerwiec 2012 – próby 4 godz. w tygodniu.
  4. lipiec – przerwa wakacyjna
  5. sierpień – tygodniowe warsztaty w Pałacu Ostromecko dla uczestników projektu, w tym zajęcia dramowe, perkusyjne oraz kontynuacja przygotowań muzycznych i tanecznych. Opracowanie koncepcji przedstawienia, scenariusza, choreografii, komponowanie utworów.
  6. wrzesień – listopad – próby cotygodniowe, 4 godz. w tygodniu.
  7. listopad – promocja przedstawień
  8. grudzień – 5 przedstawień dla społeczności lokalnej. Dokumentacja filmowa i fotograficzna projektu.

Koordynatorzy i prowadzący zajęcia:

Jolanta Gawryłkiewicz – koordynator i asystent prowadzących zajęcia Miłosz Gawryłkiewicz – prowadzący zajęcia z improwizacji muzycznej, kompozytor, aranżer warstwy muzycznej przedstawienia Emilia Kubik – prowadzący zajęcia z improwizacji tańca Monika Wirżajtys – ko – reżyser, prawadząca zajęcia z dramy Joanna Dłuska – asystent koordynatora, opiekun Dorota Chorobińska – asystent koordynatora, opiekun

Partnerzy:

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy,

Zespół Szkół nr 25 im. Bronisława Malinowskiego,

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. L. Braille’a w Bydgoszczy

Projekt realizowany ze środków:

Urząd Miasta Bydgoszczy
Miniesterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego